Mindkettő, mert igazság szerint ez nem egy eldöntendő kérdés. Smart home, intelligens rendszerek és megoldások, ezeket a szavakat halljuk mindenhonnan, és okos eszközök vesznek körül minket. De vajon tisztában vagyunk vele, mit jelentenek az említett kifejezések?
Azzal már (talán) senkinek nem mondunk újat, hogy az okos eszközök, abban különböznek a butáktól, hogy képesek kommunikálni egymással, és más eszközökkel, valamint távolról is vezérelhetőek. Az intelligens megoldások, az otthonautomatika, és az okosotthon fogalmak a tapasztalatok szerint kevésbé tisztázottak, és sok esetben szinonímaként használják őket, pedig nem feltétlenül azok. Ebben az írásban bemutatjuk, hogy a mi elképzelésünk szerint, melyik mit jelent, majd megnézzük, hogyan épül fel egy okos otthon, és számba vesszük mit nyerhetünk, ha automatizáljuk, és optimalizáljuk az otthonunkban található okos rendszerek, eszközök működését.
Sokan már akkor is okosotthonról beszélnek, ha van néhány “kütyü” a lakásukban, amiket például a telefonjukról tudnak működtetni, mondjuk le tudják engedni az elektromos redőnyt, vagy bekapcsolják az öntözőrendszert. Ezeket mi okos megoldásoknak nevezzük, melyekben a különböző okos eszközök egy hálózatra csatlakozva képesek kommunikálni egymással.
Ezzel szemben az otthonautomatika egy magasabb szintet képvisel. A nagy különbség abban van, hogy az egyes lépések autmatikusan történnek meg, vagyis az egy központi egységhez csatlakoztatott intelligens eszközök a mi beavatkozásunk nélkül, a begyűjtött információk alapján végrehajtanak előre meghatározott folyamatokat. Automatikának nevezzük azt is, ha a reggeli ébresztőnk bekapcsolja a kávéfőzőt, és friss kávé vár a konyhában mire felkelünk, vagy azt is, ha a ház riasztórendszerének aktiválására a fűtési rendszer a távollétünknek megfelelően vezérli a különböző helyiségek fűtőberendezéseit, így nem fűt feleslegesen.
Az Okosotthon olyan otthonautomatikai és okos megoldások összessége, melyek egymással összhangban működve lehetővé teszik a különböző berendezések központi irányítását. Egy olyan épület, ami a benne található intelligens eszközöket és megoldásokat, valamilyen technológia (protokoll) révén összekapcsolja egy központi vezérlőegységgel, így képes az egész épület működését felügyelni, szabályozni és optimalizálni.
Ez így néz ki a gyakorlatban egy nyári meleg napon: a fény és hőmérséklet érzékelőink észlelik a tűző napsütést, és a várható nagy hőséget, ezért ahhoz, hogy a házban az előre beállított ideális klíma fogadjon minket a nap végén, az okos rendszerünk automatikusan elindít egy sor tevékenységet. Bezárja a reggel kinyitott ablakokat, lentebb engedi a redőnyt, vagy beállítja a zsaluzatot, és a megfeleő időben bekapcsolja a légkondit. Ebben az a nagyszerű, hogy az említett folyamat összehangoltan végbe megy a mi közbeavatkozásunk nélkül, anélkül hogy figyelnénk az időjárás előrejelzést, és távolról irányítanánk a különböző eszközöket. A beépített elektronikai eszközök mindent elvégeznek helyettünk, a központi vezérlés pedig úgy optimalizálja a folyamatokat, hogy nem csak fáradtságot, de energiát, és nem kevés pénzt is spórol nekünk.
Miből áll egy okosotthon?
Egy smart home rendszer négy alapegységből tevődik össze, melyek a következők. Ahogy azt a fenti példában is említettük, vannak különböző érzékelők, melyek figyelemmel kísérik az épület külső belső környezetét, és begyűjtik az információkat. Ide tartoznak, azok a szenzorok, melyek a fényt, a mozgást, a hőmérsékletet, a páratartalmat, a füstöt, a szén-monoxidot, vagy az ajtó és ablak nyitást érzékelik.
Az általuk gyűjtött adatok egy helyre, a központi vezérlőegységbe érkeznek. Ez a rendszer agya, mely feldolgozza a beérkező információkat, és ennek megfelelően elindítja, irányítja a szükséges folyamatokat, és vezérli a végrehajtásért felelős beavatkozó elemeket másnéven aktorokat. Ezek közé soroljuk a különöböző kapcsolókat, reléket, fényerőszabályozókat, kisebb motorokat, melyek működésbe hozzák az egyes berendezéseket.
Végül pedig kell valami, ami összeköti ezeket az egységeket, és biztosítja a titkosított kapcsolatot közöttük, ezért szükség van kommunikációs hálózatra, mely lehet vezetékes, vezeték nélküli vagy ezek kombinációja. Most már tudjuk, hogyan épül fel egy okos rendszer nézzük meg mi mindenre használható.
Milyen előnyökkel jár egy ilyen intelligens rendszer?
Ha eljutottunk idáig már biztosan beindult a fantáziánk, hogy milyen állandó tevékenységek vannak, amiket automatikusan megteszünk egy-egy esemény bekövetkezésekor, és milyen jó lenne ha mindezt nem nekünk kellene figyelni, észben tartani, és megcsinálni. Például ha egy nagy vihar készülődik, bezárjuk az ablakokat, esetleg leengedjük a redőnyt és kihúzzuk a konnektorból a nagyobb elektronikai eszközöket. Ha van okosotthon rendszerünk, előre beprogramozhatjuk, hogy amint a különböző szenzorok érzékelik a vihar közeledtét, jelezzék a központi vezérlőnek, ami kiadja az utasítást, a nyitva lévő ablakok zárására, a nagyobb elektronikai eszközök okos konnektorait pedig áramtalanítja. Mennyivel kényelmesebb és biztonságosabb megoldás ez, és biztosan nem marad ki semmi.
Felmerül a kérdés, hogy mi minden integrálható egy smart rendszerbe, és mégis mennyi automatikát állíthatunk be az okos eszközeinkre? A lehetőségek tárháza szinte végtelen hiszen a hűtés- és fűtésvezérlés, árnyékolástechnika, világításvezérlés, jelenlétérzékelés, biztonságtechnika, automata öntöző rendszer gond nélkül mind összhangolható. A technikai innovációnak köszönhetően pedig folyamatosan bővülnek, mert mindig lesz egy újabb okos eszköz. Persze nem biztos, hogy van értelme mindent automatizálni, és minden pénzünket erre költeni. Fontos hogy vegyük végig, milyen bevonható eszközökkel rendelkezik, vagy szeretnénk ha rendelkezne az ingatlanunk, és melyek a legfontosabb funkciók számunkra, mi okozza a legtöbb munkát vagy energiafogyasztást.
Mindenkinek más lesz a prioritás, ezért fontos, hogy minden esetben egyénre szabjuk a megoldásokat. Vannak azonban olyan gépészeti rendszerek, melyek minden épületben megtalálhatók, általában ilyen a fűtés-, árnyékolás- és világítástechnika, ezekkel lehet a legnagyobb energiamegtakarítást elérni, sok helyen vannak okos média eszközök, valamilyen vagyonvédelmi riasztórendszer, klímaberendezés, esetleg szellőztetőrendszer. Az elvárásaink pedig egyre magasabbak, ma már kevés, hogy egy-egy ilyen rendszer működik, miközben mi távol vagyunk az otthonunktól. Szeretnénk bármikor, bárhonnan szabályozni, minél inkább az életstílusunkhoz igazítani, és összehangoltan energiahatékonyan működtetni. Erre való egy smart rendszer, melyben már nem is beszélhetünk önálló fűtésrendszer szabályozásról, inkább klimatizálásról, amely magában foglalja a hűtő-fűtő berendezéseket, a redőnyöket, a szellőztetőrendszert, vagy páraelszívó berendezést, esetleg ajtó-ablak nyitókat. Ahhoz, hogy a leghatékonyabban használjuk fel a rendelkezésünkre álló energiát, optimálisan kell működtetni mindezt, egy intelligens rendszer pedig képes ezt jobban irányítani mint mi magunk.
Miért éri ez meg nekem?
Az okosotthon előnyeit sokáig sorolhatjuk: időt spórol, pénzt takarít meg, kevesebb energiát emészt fel, távolról vezérelhető, óvja a környezetet. de ha csak a legfontosabbakat említjük három szó: energiahatékonyság, kényelem, biztonság. Nézzük kicsit bővebben.
Energiahatékonyság
Azt már többször említettük, hogy a központi vezérlés optimalizálja az egyes eszközök működését, ennek következtében nincs feleslegesen fűtött vagy hűtött helyiség, nyitva felejtett ablak, égve hagyott lámpa, vagy működésen kívül is áramot zabáló elektronikai eszköz. Így képes jól látható mennyiségű energiát megspórolni, ami nem csak környezetbarát, de költséghatékony is, ezért kevesebbet fogunk a rezsire költeni.
Kényelem
Beszéltünk róla, hogy az okosotthon helyettünk dolgozik, hiszen az automatizálással a mi közreműködésünk nélkül is végbe mennek az előre beállított folyamatok, sőt az eszközeink és ezáltal az egész rendszer képes a tanulásra. Ez annyit jelent, hogy az ismétlődő szokásainknak megfelelően képes finomhangolni a rendszer működését. Például ha mindig reggel zuhanyzunk , tudni fogja, hogy pontosan mennyi vizet, mikorra melegítsen fel így nincs felesleges energiabefektetés.
Biztonság
Napjainkban szinte már minden épületben van valamilyen beépített biztonsági rendszer. A szenzorok, és kamerák segítségével viszont még biztonságosabbá tehetjük otthonunkat. Nem csak az illetéktelen behatolóktól védhetjük meg, de egyéb anyagi károktól is. Vannak például olyan érzékelők melyek időben jeleznek egy csőtörést, amire az okos rendszerünk egyszerűen, és gyorsan reagálhat a vízcsap elzárásával, így minimalizálva az anyagi kárt.
Az előnyök elég egyértelműek és meggyőzőek, sokszor megkapjuk viszont azt a kérdést is, hogy mégis mik a hátrányai? Általában két dolog szokott felmerülni, amelyek azonban kellő figyelemmel mind kiküszöbölhetőek. Az egyik általános kérdés a “mibe fog ez kerülni?” Való igaz mint minden egy ilyen rendszer kiépítése is költségekkel jár, ez elkerülhetetlen. De egyrészt ma egy átlagos okosotthon rendszer már egyáltalán nem luxuskategória, másrészt a megfelelő szakemberrel és alapos tervezéssel (a bevonandó eszközök listájáról és az ellátandó funkciókról) a felesleges költségek, és a hibás kivitelezésből eredő károk is elkerülhetők. A másik általános aggály hogy mennyire biztonságos wifi kapcsolaton keresztül telefonról vezérelni az egész házat? Erre pedig azt mondhatjuk, hogy a megfelelő titkosítási protokollt használó eszközök alkalmazásával, a szoftverek rendszeres karbantartásával, és némi odafigyeléssel elkerülhető, az illetéktelen behatolás.
Összességében az előnyök jócskán felül kerekednek a vélt hátrányokon, csak gondosan kell kivitelezőt és eszközt választani. Minden otthon a lakóinak az igényeit kell, hogy kielégítse, ezért fontos a teljeskörű felmérés és pontos tervezés. Ha belevágna egy okos otthon kialakításába de nem tudja hogyan kezdje, vegye fel velünk a kapcsolatot és mindenben segítségére leszünk!